بنیاد حقوقی سخن آرا

دفتر مرکزی: تهران، شهرک غرب

شعبه کرج: فلکه اول گوهردشت

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

قصور پزشکی

ارتباط مستقیم با مشاور و وکیل متخصص

نگران نباشید، موسسه حقوقی سخن آرا در کنار شماست
قصور پزشکی

هدف از این نوشتار اطلاع رسانی و آگاهی از حقوق هر شخص در موارد قصورپزشکی و تقصیر پزشکی است .

در چه مواردی می توان از پزشک معالج شکایت نمود و شکایت مطروحه منتهی به نتیجه به نفع بیمار آسیب دیده یا بازماندگان وی گردد ؟

برای پاسخ به پرسش بالا ، ابتدا می بایست به این سوال پاسخ دهیم که آیا قوانین و مقررات موجود ، ضمانت اجرایی برای قصور یا تقصیر پزشک پیش بینی نموده است ؟

 قصور در لغت به معنای اهمال و کوتاهی کردن می باشد و در اصطلاح حقوق به این معناست که شخص سهواً وظایف خود را انجام ندهد . قصور پزشکی بدین معناست که پزشک به صورت ناخواسته و از روی بی احتیاطی و بی مبالاتی و حتی عدم مهارت کافی در روش های درمانی موجب اعمال خلاف وظایف خود گردد که در این صورت پزشک صرفاً ضامن دیه است و مجازات دیگری ندارد .

به عنوان مثال زن بارداری که در آستانه وضع حمل قرار دارد به بیمارستان مراجعه می نماید و پزشک مربوطه به علت عدم مهارت کافی ، تصور می نماید که بیمار می تواند زایمان طبیعی انجام دهد ولیکن اگر پزشک مهارت لازم را دارا بود متوجه می شد که امکان زایمان طبیعی وجود نداشته و می بایست با عمل سزارین ، وضع حمل صورت پذیرد . به همین علت بیمار با تاخیر چند ساعته به اتاق عمل وارد و نهایتاً با عمل جراحی سزارین نوزاد متولد می گردد ولیکن به علت تاخیر در عمل جراحی ، به نوزاد آسیب وارد شده و نوزاد فلج می گردد . در این مثال قصور صورت گرفته و پزشک ضامن دیه می باشد .

پزشک

تقصیر پزشکی به چه معناست؟

تقصیر در لغت به معنای خطا می باشد و در اصطلاح حقوقی بدین معناست که شخص عمداً وظایف خود را به درستی انجام ندهد . بنابراین در تقصیر پزشکی ، پزشک به صورت کاملا آگاهانه مرتکب اعمال خلاف وظایف خود می گردد و به همین علت علاوه بر محکومیت به دیه ، مجازات کیفری نیز برای وی متصور است . به عنوان مثال پزشک عمومی که مجوز قانونی لازم جهت انجام عمل زیبایی بینی را ندارد ولیکن اقدام به جراحی می نماید و موجب صدمه به بیمار می گردد ، چون اقدام به جراحی ای کرده که مجوزهای لازم آن را نداشته و در حقیقت صلاحیت جراحی بینی را نداشته مرتکب تقصیر پزشکی شده و علاوه بر دیه ممکن است به مجازات های دیگری من جمله منع موقت یا حتی دائم از طبابت محکوم گردد .

 بر اساس ماده 495 از قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 : « هرگاه پزشک در معالجاتی که انجام می دهد موجب تلف یا صدمه بدنی گردد ، ضامن دیه است مگر آنکه عمل او مطابق مقررات پزشکی و موازین فنی باشد یا این که قبل از معالجه برائت گرفته باشد و مرتکب تقصیری هم نشود . . . » و بر اساس تبصره یک از همان ماده : «در صورت عدم قصور یا تقصیر پزشک در علم و عمل برای وی ضمان وجود ندارد هرچند برائت اخذ نکرده باشد»

اگر با قصور یا تقصیر پزشک مواجه شدید چه باید کرد و چطور می توان شکایت خود را طرح نمود ؟

پاسخ اینکه : با مراجعه به دفتر خدمات قضائی و تنظیم شکوائیه علیه پزشک یا بیمارستان و یا هر دو و ارسال آن در تهران به دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 26 تهران ( جرائم پزشکی ) و در شهرستان ها به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان می توان شکایت را پیگیری نمود .

دادیار یا بازپرس مربوطه با ارجاع امر به کمیسیون پزشکی ، سحت و سقم ماجرا را بررسی خواهد کرد . نظریه کمیسیون پزشکی که متشکل از سه نفر می باشد ، قابل اعتراض در هیات پنج نفره و پس از آن قابل اعتراض در هیات هفت خواهد بود .

توجه داشته باشید که تنظیم شکایت در موارد قصور و تقصیر پزشکی، تخصصی بوده و بهتراست که از وکیل مجرب دادگستری برای این امر ، استفاده کرد. بنیاد حقوقی سخن آرا در همکاری با وکلای متخصص در امور پزشکی آماده کمک به شما در حل پرونده های قصور پزشکی و معرفی وکیل قصور پزشکی می باشد.

هرچند تا یکسال پس از اطلاع از وقوع جرم موضوع قابل طرح و پیگیری در سازمان نظام پزشکی هست ولی برای دریافت خسارت و دیه و مجازات های تکمیلی حتما باید به دادسرای عمومی و انقلاب مراجعه نمود .

نتیجه : در موارد قصور پزشکی ، پزشک ضامن دیه است و در موارد تقصیر پزشکی ، علاوه بر دیه ، مجازات کیفری نیز برای پزشک در نظر گرفته شده است .

امیدواریم با مطالعه مطلب فوق ، سهم کوچکی در احقاق حق و عدالت داشته باشیم .

5/5 - (2 امتیاز)

همین حالا تماس بگیرید

سخن آرا با بهترین وکلای متخصص در این حوزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب حقوقی

سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟