بنیاد حقوقی سخن آرا

دفتر مرکزی: تهران، شهرک غرب

شعبه کرج: فلکه اول گوهردشت

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

مهرالمتعه

ارتباط مستقیم با مشاور و وکیل متخصص

نگران نباشید، موسسه حقوقی سخن آرا در کنار شماست
مهرالمتعه

تعریف مهرالمتعه و شرایط آن چیست ؟

ماده 1093  قانون مدنی این نوع مهریه را تعریف کرده است ، بنابر این قانون : ” هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر زن خود را طلاق دهد ، زن مستحق مهر المتعه است “

بنابراین در مورد مهرالمتعه دو شرط دارد : اول این که مهریه در زمان نکاح مشخص نشده باشد و دومی این که پیش از این که زن و مرد باهم ارتباط زناشویی داشته باشند ، طلاق بگیرند. 

تفاوت این مهر نسبت به مهرالمسمی در میزان مهریه ، وضعیت اقتصادی مرد می باشد نه وضعیت زن همچنین در مهر المتعه دیگر شایستگی موقعیت خانوادگی و اجتماعی زن موردنظر نیست.

طبق ماده 1094 قانون مدنی که به این موضوع اشاره دارد : ” برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می شود ” 

نظر قرآن در خصوص مهر المتعه

از دیدگاه قرآن هم براى تعیین مهرالمتعه به آیه شریفه ۲۳۶ سوره مبارکه بقره استناد شده است :

لاَّ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ إِن طَلَّقْتُمُ النِّسَاء مَا لَمْ تَمَسُّوهُنُّ أَوْ تَفْرِضُواْ لَهُنَّ فَرِیضَهً وَمَتِّعُوهُنَّ عَلَى الْمُوسِعِ قَدَرُهُ وَعَلَى الْمُقْتِرِ قَدْرُهُ مَتَاعًا بِالْمَعْرُوفِ حَقًّا عَلَى الْمُحْسِنِینَ ﴿۲۳۶﴾.

اگر زنان را مادامى که با آنان نزدیکى نکرده و بر ایشان مهرى [نیز] معین نکرده‏ اید. طلاق گویید بر شما گناهى نیست .و آنان را به طور پسندیده به نوعى بهره‏مند کنید.توانگر به اندازه [توان] خود و تنگدست به اندازه [وسع] خود [این کارى است] شایسته نیکوکاران (۲۳۶).

شرایط مهرالمتعه:

۱.در زمان عقد و ازدواج مهر مشخص  نشده باشد. همچنین  بعداً هم زوجین آن را تعیین نکرده باشند.

۲.روابط زناشویى (نزدیکی) واقع نشده باشد.

۳.زن و مرد با طلاق از هم جدا شده باشند. نه با فوت یا بذل مدت یا فسخ نکاح.

هرگاه مقدار مهر هنگام عقد ذکر نشده باشد. یا زن و مرد بر عدم آن توافق کرده باشند. و شوهر بخواهد قبل از وقوع نزدیکی زن خود را طلاق دهد. در این صورت زن استحقاق مهرالمتعه را خواهد داشت.

مهر المتعه در صورتی به زن داده می شود که پیش از نزدیکی، مرد، زن خود را طلاق دهد. پس  اگر در اثر فوت یکی از زوجین یا درخواست طلاق از طرفین زن، نکاح از بین برود. زن حق مطالبه مهرالمتعه را ندارد.

مهر یا مهریه :

مهریه از جمله حقوق قطعی زن محسوب میشود که مرد باید آن را به او پرداخت نماید به طوری که حتی در صورت مرگ مرد ، مهریه بر ذمه مرد باقی می ماند و باید از ماترک او پرداخت شود . 

در بیشتر ازدواج ها ، در مورد میزان مهریه زن پیش از ازدواج ، توافق صورت می گیرد و آن میزان در عقدنامه ذکر می شود و اما این که به هر دلیل ، این میزان را تعیین نکنند ، خارج از تصور نیست ؛ لذا از این نظر، مهریه به انواعی تقسیم می شود . به علاوه مهریه را با توجه به توانایی مالی مرد برای پرداخت آن ، به اقسامی تقسیم کرده اند . 

مهریه یا مهر از حقوق مالی زن است که به محض جاری شدن صیغه عقد ، زن مالک آن می شود . هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد ، می تواند مهریه زن قرار بگیرد و زن هم می تواند آن را حتی بعد از فوت شوهرش ، مطالبه نماید و عواملی مانند نشوز( نشوز، به معنای عدم انجام وظایف زناشویی و ناسازگاری زن و شوهر، در زندگی مشترک می باشد. عدم تمکین زن از شوهر خود، سبب ایجاد نشوز زن و استنکاف مرد از انجام وظایف زوجیت، سبب ایجاد نشوز مرد می شود.) و مانند آن در این مورد که زن می تواند مهریه دریافت کند یا خیر تاثیری ندارد . 

مهریه انواع و اقسامی دارد که بر اساس شرط استطاعت ، به دو دسته عند الاستطاعه و عند المطالبه تقسیم می شود و بر اساس تعیین مهر در نکاح به مهرالمثل ، مهرالمسمی و مهرالمتعه تقسیم می شود که هر کدام از این انواع و اقسام شرایط خاص خودش را دارد. 

مهریه می تواند ترکیبی از انواع آن باشد و مثلا می تواند مقداری از مهریه عند المطالبه و مقداری از آن عند الاستطاعه باشد .

با توجه به ماده 22 قانون حمایت از خانواده ، میزان مهریه هر چقدر که توافق شود ، تنها تا 110 سکه آن، زن در صورت عدم پرداخت برای جلب شوهر اقدام نماید و برای دریافت مبالغ مازاد بر آن ، امکان جلب مرد وجود ندارد، مگر اینکه ملائت و توانایی مالی مرد اثبات گردد.

نکته مهم ! مهریه از هر نوعی که باشد تحت شرایط خاص خود قابل مطالبه است و مرد در هر صورت باید مهریه همسر خود را بپردازد . 

انواع مهریه

تیم حرفه ایی وکالت سخن آرا با برترین وکلا در تهران و کرج آماده ارائه مشاوره در زمینه دعاوی خانواده می باشد از این رو در این نوشتار به این مساله پرداخته اییم که انواع مهریه چیست و بر چه اساسی تقسیم بندی می شود ؛ سپس در مقالات دیگر توضیحاتی در زمینه انواع مهریه از نظر شرط استطاعت شامل مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه ، و اقسام مهریه از نظر تعیین مهر در نکاح:شامل مهرالمثل ، مهرالمسمی ، مهرالمتعه و مهرالسنه ارائه خواهیم داد و شرایط تعلق انواع مهریه را بررسی خواهیم کرد . 

4.2/5 - (5 امتیاز)

همین حالا تماس بگیرید

سخن آرا با بهترین وکلای متخصص در این حوزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب حقوقی

سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟