بنیاد حقوقی سخن آرا

دفتر مرکزی: تهران، شهرک غرب

شعبه کرج: فلکه اول گوهردشت

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

مهر المسمی

ارتباط مستقیم با مشاور و وکیل متخصص

نگران نباشید، موسسه حقوقی سخن آرا در کنار شماست
مهر المسمی

مهرالمسمی چیست ؟ به مقدار مال معینی گفته میشود که با توافق طرفین در هنگام عقد به عنوان مهریه زن معین میگردد و مرد میبایست آن مقدار را به زن بپردازد .

البته نکته قابل توجه این است طبق نظر برخی فقها زن فقط می تواند برای دریافت 110 سکه مرد را به پرداخت مهریه الزام نماید

مهر المسمی : به مقدار مهریه‏ ای که درهنگام عقد و پیش از ازدواج بین طرفین معین میگردد و مرد می بایست آن مقدار را به زن بپردازد  مهر المسمی گفته میشود .

به عبارت دیگر مقدار مالی که بعنوان مهر، هنگام عقد نکاح (ازدواج) و یا بعد از آن مورد توافق زوجین ( زن و شوهر)  به تراضی (رضایت) طرفین معین گردد .

طبق مفاد ماده 1080 قانون مدنی تعیین مقدار مهر منوط به تراضی (رضایت) طرفین مشخص میگردد
اگر اختیار تعیین مهر به زن داده شده باشد.
نکته اول : چنانچه حق مشخص نمودن مهر به زن داده شده باشد ، نمی‌تواند مهر را بیش از مهرالمثل تعیین کند (مفاد ماده ۱۰۹۰ قانون مدنی).

چنانچه در تحریرالوسیله چنین آمده است.

 « مهریه از نظر کمی و زیادی به مقدار تقدیر نمی شود.( محدودیتی ندارد). بلکه آنچه که زوجین به آن رضایت پیدا می کنند. زیاد باشد یا کم مادامی که به سبب کم بودن از مالیت خارج نشود…..»

مهرالسنه چیست  

مهرالسنه چیست ؟ برخی از فقها معتقدند که مهریه نباید از پانصد درهم معادل پنجاه دینار تجاوز نماید. این مقدار را اصطلاحاً مهر السنه می گویند.

البته طبق قانون مدنی – ماده ۱۰۸۰ زیاد و کم بودن مهر المسمی با نظر و رضایت زوجین مشخص میگردد .

شرایط مهر المسمی

می بایست حتما به اندازه ای مشخص گردد که مالیت داشته باشد. بطور کلی مال مشخص شده باید دارای ارزش اقتصادی و قابل خرید و فروش باشد. بطور مثال نمی توان آب دریا یا هوا یا ستارگان را مهر المسمی قرار داد.

  • قابل تملک باشد.
  • قابل نقل و انتقال باشد تا زن بتواند به محض وقوع عقد آن را به ملکیت خود درآورد.و یا مرد آن را در اختنیار زن و تحت تملک او قرار دهد. به عنوان مثال مالی که متعلق به غیر باشد و یا دیگری مالک آن است مانند مشترکات عمومی  همچوم بوستان های عمومی یا فضای سبز یا جاده و خیابان و یاموقوفات که قابل تملک به وسیله افراد واشخاص نمی باشند را به عنوان مهریه زن مشخص نماید.

 نکته مهم اینکه مهریه نمیتواند مالی باشد که به دلیل بدهی به دیگری در توقیف است .

  • بنابراین مالی که بعنوان مهریه تعیین میشود باید مالک آن شوهر باشد ولی ملک دیگری را هم با اجازه و اذن مالک می توان مورد مهریه قرار داد. اگر مالک ملک و صاحب مال اجازه ندهد. شوهر باید مثل یا قیمت آن را بدهد.
  • یکی دیگر از شروط مهریه معلوم بودن مال است ، مهریه این است که مقدار و جنس و وصف آن مشخص باشد. به وسیله وزن کردن یا کیل (پیمانه) یا به عدد یا مشاهده و با توصیف رفع ابهام شود. برای مثال ده متر پارچه یا سی کیلو گندم و در بعضی موارد نیز وصف شیء از طریق حواس حاصل می شود. مانند بوی عطر یا زعفران یا گلاب یا طعم ترشی و از اینگونه اشیا. هرگاه مهر، عین معین باشد. می بایستی هنگام عقد موجود باشد. والا تعیین مهر، باطل خواهد بود.

نکته مهم آخر :

مهر المسمی می بایست دقیقا معین باشد به عبارت دیگر باید طوری معین شود که مردد نباشد. به عنوان مثال یکی از دو اتومبیل یا یکی از دو خانه نباشد. باید کاملاً معین شود که چه چیزی به عنوان مهر تعیین می شود.

مهر المسمی باید منفعت عقلایی و مشروع داشته باشد. چیزی که قانون، فروش یا استعمالش را منع کرده است. مانند مشروبات الکلی یا مواد مخدر، نمی توان مهر المسمی قرار داد.

مهریه باید حلال باشد. گوشت خوک، مردار، شراب یا چیزهایی که مالکیت آن برای مسلمانان مشروع نیست. را نمی توان مهرالمسمی قرار داد و در صورتی که مهر قرار داده شود. چنین مهری باطل است لیکن عقد صحیح است و بنابر شرایط موجود، باید مهرالمثل یا مهرالمتعه تعیین نماید.

مهریه باید قابل تسلیم باشد. شوهر باید قدرت تسلیم مهر المسمی را به زن داشته باشد. مالی را که در دریا غرق شده یا در جای نامعینی پنهان است. و قابل دسترسی نیست. نمی توان به عنوان مهر تعیین کرد، مگر اینکه زن به تنهایی، یا با کمک دیگران بتواندآن را تحصیل کند. و به دست آورد.

5/5 - (1 امتیاز)

همین حالا تماس بگیرید

سخن آرا با بهترین وکلای متخصص در این حوزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب حقوقی

سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟