بنیاد حقوقی سخن آرا

دفتر مرکزی: تهران، شهرک غرب

شعبه کرج: فلکه اول گوهردشت

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

صدور بیش از 1/4 میلیون گواهی عدم سوء پیشینه در 8 ماه

ارتباط مستقیم با مشاور و وکیل متخصص

نگران نباشید، موسسه حقوقی سخن آرا در کنار شماست
صدور بیش از 1/4 میلیون گواهی عدم سوء پیشینه در 8 ماه

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه بیش از یک میلیون و ۴۵۰ هزار گواهی عدم سوء پیشینه در ۸ ماه صادر شده است، گفت: مدت زمان صدور این گواهی از دو روز کاری به ۳۶ ساعت کاهش پیدا کرده است.پایان دادن به روش‌های سنتی، دستی و وقت‌گیر از اولویت‌های دستگاه قضائی است. دستگاه قضائی کوشیده است تا با استفاده از فناوری‌های نوین در جهت پایان دادن به روش‌های سنتی، روش‌های جدید مبتنی بر تکنولوژی‌های روز دنیا را پیاده‌سازی و اجرا کند. این روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید که در یک فضای امن صورت می‌گیرد این امکان را فراهم می‌سازد تا افراد با حفظ حریم خصوصی خدمت‌های خود را دریافت کنند. گواهی عدم سوء پیشینه یکی از این موارد است. گواهی‌ای که کاربردهای فراوانی دارد.

در گذشته صدور این گواهی به صورت کاملاً دستی صورت می‌گرفت که کاری بسیار پرهزینه و زمان‌بر بود. جواب گواهی عدم سوء پیشینه نیز گاهی بیش از یک ماه زمان می‌برد. خوشبختانه استفاده از فناوری‌های روز باعث شد تا گواهی عدم سوء پیشینه به طور میانگین در سال جاری در 36 ساعت صادر شود؛ البته شاهد صدور این گواهی در ساعت‌های بسیار کمتر و در دو سه ساعت هم بوده‌ایم.

رویه الکترونیکی کردن فرآیندها در حالی صورت گرفته که استفاده از فناوری‌های روز دنیا مورد تاکید مقامات عالی نظام بوده است؛ از جمله حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه  در سخنرانی‌های خود بر لزوم بهره‌گیری از فناوری‌های نوین اشاره داشته است. موضوعی که در اولویت اقدامات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه قرار دارد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه بهره‌گیری از فناوری‌های نوین مشکلات قوه قضائیه در ارائه خدمات را کاهش داده است، تاکید کرد: استفاده از فناوری‌های روز دنیا این فرصت را پیش روی ما قرار داده است تا بتوانیم علاوه بر پایان دادن به روش‌های قدیمی و فیزیکی، نوع خدمت به مردم را به صورت هوشمند انجام دهیم تا در سایه آن بتوانیم سهولت، سادگی و کاهش هزینه‌ها را به ارمغان بیاوریم.

محمد کاظمی‌فرد با تاکید بر اینکه فناوری‌های نوین در سال‌های آینده در جهان حرف اول را خواهد زد، گفت: با همین رویکرد تمام اقدامات خود را با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین پایه‌گذاری کرده‌ایم تا در آینده با هیچ مشکلی مواجه نشویم و آنچه شایسته مردم است انجام دهیم.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در ادامه گواهی عدم سوء پیشینه را مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از اقداماتی که با استفاده از فناوری‌های نوین صورت می‌گیرد، صدور گواهی عدم سوء پیشینه است. در گذشته گواهی عدم سوء پیشینه زمان‌بر و به صورت فیزیکی انجام می‌شد اما امروز با تلاش‌های صورت گرفته شرایطی فراهم شده است تا صدور این گواهی به صورت غیر فیزیکی باشد.

کاظمی‌فرد با بیان اینکه سال گذشته تمام تلاشمان را به کار گرفتیم تا صدور گواهی عدم سوء پیشینه را سرعت ببخشیم، گفت: در سال گذشته مدت زمان صدور گواهی عدم سوء پیشینه در دو روز کاری و در مدت زمان 48 ساعت صورت می‌گرفت اما در حال حاضر این زمان به 36 ساعت کاهش پیدا کرده است. این را هم باید مورد تاکید قرار دهم که امکان صدور چندساعته گواهی عدم سوء پیشینه وجود دارد و این موضوع بارها مشاهده شده است و این به زمان درخواست، مکان و خود فرد مرتبط است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه در هشت ماهه ابتدایی سال گذشته یک میلیون و 282 هزار و 501 گواهی عدم سوء پیشینه صادر شده است، گفت: با اقداماتی که صورت گرفت در هشت ماهه ابتدای سال جاری یک میلیون و 458 هزار و 728 گواهی عدم سوء پیشینه صادر شد که این عدد نسبت به سال گذشته با بیش از 13 درصد رشد همراه بوده است.

وی تاکید کرد: از یک میلیون و 282 هزار و 501 گواهی عدم سوء پیشینه صادر شده در 8 ماه ابتدایی سال گذشته 351 هزار و 126 گواهی معادل 27/4 درصد خودکاربری بوده است که در 8 ماهه ابتدایی سال جاری این رقم با رشد 9/4 درصدی همراه و از یک میلیون و 458 هزار و 728 گواهی صادر شده 536 هزار و 563 گواهی صادر شده معادل 36/8 درصد از طریق خودکاربری بوده است.

کاظمی‌فرد خاطرنشان کرد: در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تمام تلاشمان را به کار گرفتیم تا با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات، فناوری‌های نوین، هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های روز دنیا به ارائه خدمت بپردازیم.

به نقل از پایگاه خبری تسنیم

امتیاز post

همین حالا تماس بگیرید

سخن آرا با بهترین وکلای متخصص در این حوزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب حقوقی

سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟