بنیاد حقوقی سخن آرا

دفتر مرکزی: تهران، شهرک غرب

شعبه کرج: فلکه اول گوهردشت

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

انتقال بیش از صدها زندانی

ارتباط مستقیم با مشاور و وکیل متخصص

نگران نباشید، موسسه حقوقی سخن آرا در کنار شماست
انتقال بیش از صدها زندانی

انتقال زندانی تا پایان سال جاری

معاون وزیر دادگستری و رئیس کمیته انتقال محکومان گفت: تا پایان امسال بیش از ۱۰۰ زندانی ایرانی در کشورهای مختلف را به ایران بازمی‌گردانیم. 

عسگر جلالیان؛ معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری گفت: جمهوری اسلامی ایران با حدود 22 کشور، موافقتنامه لازم‌الاجرا برای انتقال محکومان دارد و با نگاه حقوق بشری به موضوع معاهدات دوجانبه حقوقی و قضائی، آمادگی داریم تا با همه کشورهای جهان به غیر از رژیم اشغالگر قدس، این معاهدات را موفق و و اجرایی کند.

  • 2800ایرانی در زندان‌های ترکیه هستند

رئیس کمیته انتقال محکومان افزود: از مجموع 4 هزار زندانی ایرانی در خارج از کشور، 2800 ایرانی در زندان‌های ترکیه هستند و انتقال زندانیان ایرانی از ترکیه، ارمنستان، سریلانکا و هندوستان نیز در دستور کار قرار دارد.

جلالیان درباره اتباع خارجی که در زندان‌های ایران به سرمی‌برند، گفت: حدود 4 هزار اتباع خارجی در حال حاضر در زندان‌های کشور ما هستند که اتباع افغانستان با 6 هزار و 620 زندانی و بعد از آن اتباع پاکستان، عراق، ترکیه، هند و جمهوری آذربایجان بیشترین تعداد زندانی را در ایران دارد.

وی ادامه داد: انتقال تعداد زیادی از زندانیان کشورهای افغانستان، پاکستان، هندوستان، سریلانکا، ترکیه و عراق در دستور کار کمیته انتقال محکومان وزارت دادگستری قرار دارد و امیدوار هستیم در صورت تحقق شرایط برای ادامه محکومیت به زندان‌های کشور متبوع خود منتقل شوند.

  • چرا اتباع خارجی زندانی تمایلی به انتقال به کشور خود ندارند؟

رئیس کمیته انتقال محکومان با بیان اینکه بیشتر اتباع خارجی تمایلی به انتقال به کشور خود ندارند، گفت: بر اساس مفاد موافقتنامه‌های دوجانبه انتقال محکومان به حبس، رضایت زندانی شرط اساسی برای شروع فرایند انتقال است؛ بنابراین تا زندانی تمایل خود را برای انتقال به کشور خود، به صورت کتبی اعلام نکند، اقدامی برای انتقال صورت نمی‌گیرد. در کشور ما با توجه به وجود تسهیلات ارفاقی برابر در زندان‌ها برای همه زندانیان ایرانی و خارجی از جمله برخورداری از عفو و تخفیف مجازات، استفاده از مرخصی دوره‌ای، بهره‌مندی از بهداشت و تغذیه رایگان، کسب مهارت با حضور در کارگاه‌های حرفه‌آموزی و وضعیت مطلوب زندان‌ها از جمله عواملی است که موجب انصراف زندانیان خارجی از انتقال به زندان‌های کشور متبوع خود شده است.

  • توصیه‌های مهم به ایرانیانی که قصد سفر به خارج از کشور دارند

معاون وزیر دادگستری به ایرانیانی که در تعطیلات نوروز یا هر زمان دیگر که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، توصیه کرد از همراه داشتن انواع داروهای مسکن، کدئین‌دار، آرام‌بخش‌ها و مواد روانگردان و مخدر حتی به اندازه اندک خودداری کنند؛ زیرا به همراه داشتن این داروها در برخی کشورها جرم محسوب می‌شود و مجازات‌های سخت و حبس‌های طولانی مدتی در پی دارد. علاوه بر این، هموطنان از قبول هرگونه بسته امانتی ولو از آشنایان نزدیک خودداری کنند.

جلالیان تصریح کرد: توصیه نهایی ما به هموطنان این است که قبل از سفر حتماً با مراجعه به سایت سفارت کشورمان در کشور مقصد از مواردی که همراه داشتن آنها جرم محسوب می‌شود یا فعل و ترک فعل‌هایی که در کشورهای دیگر جرم تلقی می‌شود، کسب اطلاع کرده و سپس به مسافرت مبادرت کنند و در صورت تحت درمان بودن، نسخه‌های پزشکی خود را به تأیید سازمان نظام پزشکی کشور و سایر مراجع ذیصلاح رسانده تا با آسودگی خاطر سفر کنند و در صورت وجود هرگونه مشکل در کشورهای هدف در اولین فرصت با نزدیکترین نمایندگی کشورمان تماس بگیرند.

به نقل از خبرگزاری تسنیم 

امتیاز post

همین حالا تماس بگیرید

سخن آرا با بهترین وکلای متخصص در این حوزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب حقوقی

سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟