بنیاد حقوقی سخن آرا

دفتر مرکزی: تهران، شهرک غرب

شعبه کرج: فلکه اول گوهردشت

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

هشدار رییس سازمان ثبت درباره نتایج جذب سردفتر بر اساس قانون تسهیل

ارتباط مستقیم با مشاور و وکیل متخصص

نگران نباشید، موسسه حقوقی سخن آرا در کنار شماست
هشدار رییس سازمان ثبت درباره نتایج جذب سردفتر بر اساس قانون تسهیل

درحالیکه تنها دو هفته تا برگزاری آزمون سردفتری سال ۱۴۰۱ باقی مانده است، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد که جذب سردفتر بر اساس قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، می‌تواند باعث بی‌نظمی در عرصه اسناد رسمی شود.
به گزارش اختبار به نقل از صداوسیما، نشست مشترک سازمان ثبت و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس روز گذشته (۸ آذرماه) برگزار شد.
در بخشی از این جلسه رئیس این سازمان درباره آزمون سردفتری اظهار داشت: این آزمون مثل آزمون وکالت و آزمون‌های دیگر نیست و قابل مقایسه با آن‌ها نیست و اگر هم بخواهیم قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار را مطرح کنیم آیا قضاوت را می‌شود متناسب با قانون تسهیل برگزار کرد و گفت هر کس نمره علمی آورد قاضی می‌شود؟ در حالی که معتقدم بحث سردفتری به مراتب حساس‌تر از قضاوت است.
حسن بابایی با اشاره به تخلفات صورت‌گرفته در برخی دفترخانه‌ها گفت: اگر ما بخواهیم قانون تسهیل را اجرا کنیم که هر کی نمره علمی آورد با یک اختیار ساده سردفتر کنیم شاهد یک بی نظمی شدید و جعل گسترده‌ای در دفاتر اسناد رسمی خواهیم بود.
وی افزود: خواسته ما این است که کمیسیون اصل ۹۰ در بحث جذب و به کار گیری و اختیار سردفتران سازوکاری را بیندیشد که هم قانون رعایت شود و هم این ملاحضاتی که در بحث جذب و به کارگیری سردفتران است در نظر گرفته شود.
بابایی با بیان اینکه اکنون ۵۰ درصد آمار مبایعه نامه‌های تنظیم سند کاهش پیدا کرده است گفت: اسناد بیع تنظیمی در ۸ ماهه امسال یک میلیون و ۳۵ هزار سند بوده در حالی که در هشت ماهه سال گذشته این تعداد دو میلیون ۶۰ هزار سند بوده که در واقع ۵۰ درصد تنظیم سند در دفترخانه‌ها کاهش پیدا کرده است و مردم به سمت اسناد عادی رفته اند.
به نقل از پایگاه خبری اختبار

امتیاز post

همین حالا تماس بگیرید

سخن آرا با بهترین وکلای متخصص در این حوزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب حقوقی

سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟