بنیاد حقوقی سخن آرا

دفتر مرکزی: تهران، شهرک غرب

شعبه کرج: فلکه اول گوهردشت

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه درباره تأخیر در اعلام نتایج آزمون فوق‌العاده وکالت مرکز وکلا گفت: چند روز قبل خبرگزاری تسنیم گزارشی را منتشر کرد که پاسخ این سؤال در آن به خوبی بیان شده است.

ارتباط مستقیم با مشاور و وکیل متخصص

نگران نباشید، موسسه حقوقی سخن آرا در کنار شماست
رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه درباره تأخیر در اعلام نتایج آزمون فوق‌العاده وکالت مرکز وکلا گفت: چند روز قبل خبرگزاری تسنیم گزارشی را منتشر کرد که پاسخ این سؤال در آن به خوبی بیان شده است.

نشست خبری «حسن عبدلیان‌پور»، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، ظهر امروز برگزار شد. عبدلیان‌پور با بیان سخنانی در این نشست با قدردانی از خبرنگاران در تحقق رسالت اطلاع‌رسانی و خدمت به مردم و نیز تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) اظهار کرد: بزرگ‌ترین خبرنگار صحنه عاشورا حضرت زینب(س) بود که قیام و نهضت عاشورا را تبیین کرد. امام حسین(ع) جان و همه دارایی خود را در عاشورا فدا کرد و حضرت زینب(س) این ایثار را تبیین کرد و به واسطه فداکاری‌های حضرت زینب(س) ما عاشورا را گرامی می‌داریم. بزرگ‌ترین کار و رسالت یک ‌فرد در حادثه عاشورا اطلاع‌رسانی صحیح بود که حضرت زینب(س) آن را به خوبی انجام داد.

وی در ادامه با گرامی‌داشت روز خبرنگار و تأکید بر اینکه تعامل مرکز وکلا با خبرنگاران خوب بوده است، گفت: پاسخگویی به رسانه‌ها را جزو وظایف خود می‌دانیم.

عبدلیان‌پور در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره علت‌های تعلل در خصوص ارائه نظر کارشناسان رسمی که از دلایل اطاله دادرسی محسوب می‌شود، گفت: کارشناسی موضوع مهمی در موضوع دادرسی است که خیلی از موارد اطاله دادرسی و حجم ورود پرونده‌ها به دادگاه‌ها مرتبط با مبحث کارشناسی است.

وی ‌با تأکید بر اینکه اگر مشکل کارشناسی رسمی حل شود خیلی از موارد دادگاه که اطاله دادرسی مهم‌ترین آن است حل خواهد شد، تصریح کرد: برای حل این موضوع، کمک و مساعدت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه وجود دارد و برای بهبود این فرایند، سامانه 1515 را ارائه کردیم و منتظریم مقدمات فعالیت آن فراهم شود و در آینده خیلی نزدیک فعالیت آن شروع خواهد شد و توسط آن چالش‌های موجود در حوزه کارشناسی حل خواهد شد.

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه در ادامه درباره تأخیر در اعلام نتایج آزمون فوق‌العاده وکالت مرکز وکلا که 23 اردیبهشت برگزار شد، با بیان اینکه آزمون فوق‌العاده بلاتکلیف است، گفت: چند روز قبل، خبرگزاری تسنیم گزارشی را منتشر کرد که پاسخ این سؤال در آن به خوبی بیان شده است.

وی افزود: اگر قرار بود فقط مرکز وکلا به تنهایی نتایج را اعلام کند تا کنون این مهم انجام شده بود اما ماده 5 قانون تسهیل، نظارت بر روند آزمون را به عهده قوه قضائیه گذاشته است و اعضای هیئت برای این منظور حساسیت دارند.

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه ادامه داد: البته این حساسیتی که نشان داده می‌شود طبیعی است و فقط برای مرکز وکلا نیست. پس از اعلام نتایج آزمون فوق‌العاده مبنایی گذاشته می‌شود تا تمام آزمون‌هایی که در ماده 5 قانون تسهیل آمده باید به طریق اعلامی عمل شود، پس حساسیت موجود به این دلیل است که قرار است مبنای آزمون‌های بعدی مرکز وکلا، کانون‌های وکلا، کانون سردفتران، کانون مترجمان و… نیز باشد.

وی با تأکید بر اینکه همه تلاش ما این است که حقی از کسی تضییع نشود، گفت: تأخیر ایجاد شده به دلیل حساسیت موجود است و با تعامل خوب حل خواهد شد تا حقی از مردم تضییع نشود و سعی می‌کنیم در نزدیک‌ترین زمان نتایج را اعلام کنیم.

عبدلیان‌پور ادامه داد: معاون اول قوه قضائیه در جلسه‌ای اعلام کرد که خواست ریاست دستگاه قضا انجام مُرّ قانون است. این یک بحث علمی است و تأخیر‌ بر اساس تفسیر از ماده 5 قانون تسهیل است و چیز عجیبی نیست. 

وی همچنین گفت: ما در مرکز وکلا آزمون شفاهی نداریم بلکه گزینش داریم که بر اساس قانون است و آن را انجام خواهیم داد. طبیعی است افرادی که قرار است درباره جان و مال و ناموس مردم نظر دهند، گزینش شوند.

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه در ادامه گفت: وکالت تخصصی را در 7 دپارتمان و 37 زیرمجموعه دنبال می‌کنیم. با وکالت تخصصی و روندی که مرکز پیاده کرده است در چند سال آینده حجم ورودی پرونده به دادگاه‌ها و اطاله دادرسی حل خواهد شد، چون وکیل تخصصی مشکل را به صورت تخصصی پیگیری و حل می‌کند.

وی افزود: بحث وکالت خانواده را هم شروع کردیم و معتقدیم اگر فرهنگ استفاده از وکیل در خانواده‌ها جا بیفتد و خانواده‌ها برای مسائل خود با یک وکیل امین مشورت کنند، حجم ورودی پرونده‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

عبدلیان‌پور در ادامه گفت: برای آموزش حقوقی شهروندان از آموزش و پرورش و سرای محله‌های شهرداری‌ها استفاده خواهیم کرد و در این باره مذاکراتی داشته‌ایم. همچنین در طرح یک‌ مسجد یک وکیل، به ارائه مشورت‌های حقوقی می‌پردازیم و با سامانه 129 هم به سؤالات حقوقی شهروندان پاسخ می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: مرکز وکلای قوه قضائیه در بحث وکالت معاضدتی و وکالت تسخیری حضوری فعال دارد و به دنبال این است که فرهنگ عمومی وکالت را گسترش دهد.

https://tn.ai/2757055

https://www.instagram.com/sokhanara.law/

امتیاز post

همین حالا تماس بگیرید

سخن آرا با بهترین وکلای متخصص در این حوزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب حقوقی

سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟