بنیاد حقوقی سخن آرا

دفتر مرکزی: تهران، شهرک غرب

شعبه کرج: فلکه اول گوهردشت

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

کاهش مجدد حق الوکاله وکلای معاضدتی و تسخیری در لایحه بودجه 1402

ارتباط مستقیم با مشاور و وکیل متخصص

نگران نباشید، موسسه حقوقی سخن آرا در کنار شماست
کاهش مجدد حق الوکاله وکلای معاضدتی و تسخیری در لایحه بودجه 1402

مبلغ حق الوکاله وکلای معاضدتی و تسخیری در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ یک بار دیگر کاهش یافته و به ۱۳ میلیارد تومان رسیده است.

با انتشار لایحه بودجه ۱۴۰۲ و جداول مربوط به آن مشخص شد که بودجه حق الوکاله وکلای معاضدتی و تسخیری یک بار دیگر به جای افزایش کاهش داشته است.

هرچند برخی از روزنامه نگاران از افزایش بودجه برخی نهادهای حاکمیتی و تبلیغی خبر می‌دهند، لیکن این تغییر برای حق‌الوکاله وکلای معاضدتی و تسخیری روند کاهشی داشته است.

در لایحه بودجه ۱۴۰۲ که به تازگی به مجلس ارائه شده است، مبلغ حق الوکاله وکلای معاضدتی و تسخیری ۱۳ میلیارد تومان اعلام شده است.

هزینه پیش‌بینی‌شده برای این حق‌الوکاله در قانون بودجه ۱۳۹۹ مبلغ ۱۵ میلیارد تومان بود که در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کاهش یافت و برای سال آینده نیز مبلغی کمتر از پیش، برای این موضوع تعیین شده است.

لایحه بودجه سندی گویا از دیدگاه دولتمردان نسبت به توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور است که در قالب ارقام و اعداد بازنمایی شده است. از این رو شاید بتوان دیدگاه دولت سیزدهم به نهاد وکالت و وکیل دادگستری را در قالب مبالغ مذکور مشاهده کرد.

لازم به ذکر است در ماده ۱۰ قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا(مصوب ۱۳۵۵) مقرر شده است تا سالانه مبلغ حق‌الزحمه وکلای معاضدتی و تسخیری نه از سوی موکلان ایشان، بلکه از سوی دولت و از طریق ردیف بودجه‌ای در قانون بودجه هر ساله کشور تأمین گردد. این اراده قانون‌گذار با ماده ۵۶۷ قانون آیین دادرسی کیفری(مصوب ۱۳۹۲) مورد تأیید مجدد و مؤکد قرار گرفت.

به نقل از وکلاپرس

امتیاز post

همین حالا تماس بگیرید

سخن آرا با بهترین وکلای متخصص در این حوزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب حقوقی

سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟